Jak poprawić koncentrację i zwiększyć wydajność pracy?

W jaki sposób prostymi, domowymi sposobami możesz poprawić swoją koncentrację i zwiększyć wydajność pracy?

Z pewnością nieraz w okresie jesienno – zimowym odczuwasz spadek energii, ospałość oraz  gorszą koncentrację. Dodatkowo zarówno niskie temperatury jak i zmiana czasu z letniego na zimowy wpływają na brak chęci do podejmowania nowych wyzwań. Zastanawiasz się jak temu zapobiec?

Właśnie dlatego przygotowałam poniżej kilka moich sprawdzonych sposobów. Mam nadzieję, że dzięki tym poradom uda Ci się przetrwać trudny okres, poprawisz koncentrację co przełoży się na Twoje wyniki.

Pamiętaj o śnie

Zaczniemy od najważniejszego aspektu naszego życia, który w dzisiejszych czasach bywa przez wiele osób lekceważony, a mianowicie o śnie. Pamiętaj, że jeśli chcesz, aby przez dłuższy czas pozostawać aktywnym/ą i wydajnym/ą musisz być wyspany/a. Niedobory snu obniżają zarówno odporność, jak i zdolności kognitywne.

Zatem można podsumować w jednym zdaniu, że odpowiednio długi sen jest niezbędny do życia tak samo jak tlen.

Tutaj może nasunąć się pytanie, co w przypadku, gdy osoba ma więcej energii do  zadań wieczorem niż w godzinach porannych. Jeśli preferujesz pracę pod wieczór, to jak najbardziej nie musisz zmieniać swoich dotychczasowych przyzwyczajeń. Wygospodaruj odpowiednią liczbę godzina na sen, tak abyś czuł/a się w pełni wypoczęty/a. Gdy natomiast wcześnie wstajesz i od rana rzucasz się w wir pracy. Wieczorem dokańczasz projekty, ponieważ zbliża się deadline, wówczas organizm w końcu zacznie wysyłać sygnały, że potrzebuje odpoczynku.

Zaplanuj działanie

Jak wspomniałam wyżej, kiedy nie nadążasz z wykonywaniem zadań, często kończysz je tuż przed datą ostateczną – najprawdopodobniej nie rozplanowujesz w czasie swoich zobowiązań.

Tutaj z pomocą przychodzą wszelkie plannery czy kalendarze, aczkolwiek zwykły zeszyt także sprawdzi się idealnie. Najważniejsze, aby regularnie zapisywać swoje pomysły, plany i zadania oraz rozłożyć ich realizację w rozsądnym czasie. Dzięki temu trikowi z wyprzedzeniem możesz wykonać część obowiązków, nie stresując się, że w ostatniej chwili trzeba doszlifować jakiś projekt.

Oprócz dobrej organizacji własnego czasu ważne jest również, aby prawidłowo zaaranżować miejsce pracy. W jaki sposób to zrobić? To proste! W najbliższym otoczeniu powinny znaleźć się wyłącznie najpotrzebniejsze przedmioty, które nie będą rozpraszały Cię w trakcie wykonywania zadań (np. dla mnie jest to wyciszenie telefonu i schowanie go, abym nie mogła po niego sięgać).

„Zjedz żabę”

Moim następnym lifehakiem jest zrobienie w pierwszej połowie dnia najtrudniejszego, a zarazem najbardziej wymagającego zadania. Metoda ta nazywana jest „zjadaniem żaby”.  Jak powszechnie wiadomo, na początku dnia mamy najwięcej zapału oraz chęci do pracy. Dobrze wykorzystać ten mechanizm i w pierwszej kolejności zająć się tym, co zabiera najwięcej naszej energii. Dlaczego jest ona pomocna? Zaczynamy nasz dzień od skomplikowanego zadania, kiedy jesteśmy wypoczęci. Kolejne obowiązki nie są dla nas już tak obciążające i ich realizacja przychodzi nam z łatwością. Nie martwimy się przez znaczną część dnia, że pozostało nam do zrealizowania uciążliwe zadanie. Dzięki temu wykonujemy obowiązki szybciej i bezstresowo.

Relaksuj się

Kolejnym punktem jest zaplanowanie (jeśli jesteś typem osoby, która uwielbia rozplanować cały dzień) bądź spontaniczne przerwy od pracy. Nie jest to czas zmarnowany, ponieważ pracując permanentnie bez żadnych pauz Twoja efektywność spada. Poza tym, ciężko być w pełni skoncentrowanym przez większą część dnia. Dobrym sposobem jest przyjęcie do swojej codzienności małych rytuałów, które sprawią, że na chwilę oderwiesz swoje myśli od pracy, odpoczniesz i zrelaksujesz się. To mogą być proste czynności, ważne, aby wprowadziły Cię w dobry nastrój np. wypicie dobrej kawy czy herbaty, posłuchanie 2 ulubionych utworów muzycznych, wyjście na krótki spacer z psem itp.

Krótki relaks spowoduje, że powrócisz do obowiązków ze spokojem, być może spojrzysz na zagadnienie z dystansem i w sposób kreatywny znajdziesz rozwiązanie problemu.

Sposobów na poprawę koncentracji oraz zwiększenia wydajności w pracy czy nauce jest wiele. Wybrałam niewielką część, jak dla mnie kluczowych wskazówek, a jednak często pomijanych. Jestem przekonana, że jeśli będziesz dbać o odpowiednio długi dla Ciebie sen, planować swoje zadania z wyprzedzeniem w pierwszej kolejności wykonując najbardziej wymagające zadanie oraz wprowadzać przerwy na odpoczynek od pracy osiągniesz sukces. Według japońskiej filozofii Kaizen metodą małych kroków można wprowadzać w swoim życiu ogromne zmiany. Jeśli na co dzień nie stosujesz wymienionych przeze mnie porad, spróbuj jednej z nich i sprawdź czy Twoja wydajność pracy się zwiększy.