ESG zmienia biznes. Dlaczego warto mieć strategię ESG i mierzyć ślad węglowy? | #lapTOP 09

Jak wygląda zarządzanie obszarem ESG w dużych organizacjach? Co o zrównoważonym rozwoju w praktyce mówią specjaliści? Czym jest dyrektywa CSRD i jakie zmiany niesie ze sobą? Dlaczego raportowaniu śladu węglowego to obowiązek na liście wielu przedsiębiorstw? Obejrzyj nowy odcinek serii wideo #lapTOP i poznaj odpowiedź na te i inne pytania.

Cześć, jestem Patrycja Woźniak, pracuję jako menadżer w KPMG w zespole ESG, Climat & Nature.

Cześć, ja jestem Łukasz Kolano, Starszy Menadżer w zespole ESG, Climat & Nature. 

Już za chwilę odkryjecie świat KPMG z perspektywy naszych laptopów.

Z jakiej aplikacji korzystasz najczęściej?

Na co dzień w naszej pracy, która często polega na obliczaniu śladu węglowego organizacji, co jest pierwszym krokiem dla tych organizacji do podjęcia różnych działań, które prowadzą do redukcji śladu węglowego, korzystamy z bardzo wielu aplikacji, więc nie mogę wskazać na jedną konkretną. Na rynku jest ich dostępnych około 500, więc wybór jest bardzo duży. Istotne jest pomóc klientom zdecydować, które z tych aplikacji najlepiej odpowiadają ich potrzebom. Oprócz tego, że pomagamy klientom wybrać spośród tych 500 aplikacji, my rozwijamy nasze własne na potrzeby klientów. One są wtedy bardzo dobrze dopasowane do organizacji, które znamy i jesteśmy w stanie zapewnić, że klient dostaje dokładnie to, czego potrzebuje, i też nie więcej, co jest istotne, ponieważ w takich dużych aplikacjach czasami trudno się poruszać. One są zbyt obszerne, żeby można było się w nich łatwo odnaleźć.

Jaką prezentację edytowałeś ostatnio?

Ostatnia prezentacja, jaką edytowałem, dotyczyła przekazania klientowi raportu z diagnostyki ESG. W praktyczny sposób sprowadza się to do tego, że właśnie przez PowerPointa pokazujemy zarządom firm, zespołom menedżerskim, jakie kluczowe obserwacje wynikły z bardziej szczegółowych analiz luk, potrzeb, dojrzałości firmy, przygotowania oraz obserwacji rynkowych, oceny trendów, benchmarków, porównania praktyk innych firm. Ja w codziennej pracy wykorzystuję mniej specjalistyczne narzędzia niż Patrycja. Natomiast w naszych raportach zawieramy informacje o tego rodzaju wskaźnikach jako jednych z kluczowych dla firm. Naszym podstawowym zadaniem jest pokazanie osobom z zarządów firm, na stanowiskach kierowniczych, jakie są kluczowe dla nich informacje, jeżeli chodzi o zarządzanie obszarem ESG. Te podstawowe wyzwania i te podstawowe informacje pozwolą im zarządzić efektywnie obszarem ESG w przyszłości.

Jaki program na komputerze to Twój konik? 

Mam ogromny sentyment i wiem, że zdobyłam chyba nie jedną pracę dzięki wyznaniu, że lubię Excela. 

Czy masz ulubiony skrót klawiszowy?

Tak, jak najbardziej. Skrót, który mogę wszystkim polecić, jeżeli ktoś go nie zna, to w którymś momencie na pewno pozna: Ctrl + S.

Jak wykorzystujesz Chat GPT?

Chat GPT ostatnio proszę o to, żeby zebrał mi informacje w tabelę. Jest zaskakująco skuteczny. 

Kiedy wysyłałaś ostatnio jakiś załącznik?

Ten moment, kiedy wysyłam załącznik do klienta, a nie na odwrót, zbieram informacje od klienta, jest bardzo istotnym momentem w projekcie, ponieważ zazwyczaj oznacza, że przesyłamy klientowi wyniki naszych prac, nad którymi pracowaliśmy w całym zespole. Mamy w zespole świetnych ekspertów. Jesteśmy, w mojej ocenie, bardzo dobrą, zgraną drużyną. I ten załącznik, który ostatnio wysłaliśmy, to były obliczenia razem z metodyką wielkości emisji dla dużej międzynarodowej grupy kapitałowej. Ten raport powstawał przez dłuższy czas, przez kilka miesięcy. W jego tworzenie było zaangażowanych kilka osób na różnych stanowiskach. Mamy taką przyjemność, że od naszych ekspertów, którzy są bardzo doświadczeni, mają bardzo rozległą wiedzę, mogą uczyć się też osoby z mniejszym doświadczeniem. Wspólnym wysiłkiem, nakładem pracy dostarczamy klientowi najczęściej obliczenia śladu węglowego, które przyjmują postać bardziej rozbudowanej metodyki, opisu. Taką wisienką na torcie jest wartość emisji – konkretna liczba, która oznacza, ile gazów cieplarnianych wyrażonych w ekwiwalencie dwutlenku węgla dana organizacja wyemitowała w danym roku.

Co robisz od razu po włączeniu laptopa?

Włączam Outlooka, sprawdzam ostatnie maile. Chyba najoczywistsza reakcja. 

Jaka są Wasze ulubione gry?

Jak nie ma internetu, to pojawia się ten śmieszny dinozaur, który skacze. Ale gry też są ciekawe: Wiedźmin, Portal 2.

Ja gram dużo też w gry strategiczne, w zasadzie cokolwiek nowego, a z internetowych, bardzo lubiłem do tej pory Literaki – wersję online Scrabble.

Jakie strony www przeglądasz najczęściej?

W trakcie pracy za dużo stron www nie przeglądam. Bardziej przeglądam serwisy informacyjne, do których w ramach KPMG mam dostęp. Albo przy innych narzędziach z sieci eksperckiej KPMG globalnej, ponieważ w tych zadaniach, które mam musimy wyszukiwać dużo informacji kontekstowych firmom, na przykład przy analizach benchmarków czy porównań sektorowych. Czasami musimy sięgać bardzo daleko i szeroko, więc moje zadanie bardziej jest sięgania do ekspertów i wyszukiwania informacji albo poszukiwania w analizach i raportach.

Jeden z ostatnich raportów, które analizowałem, był raportem globalnym KPMG, który szczególnie zwrócił moją uwagę, dlatego że dotyczył jednej z usług, które oferujemy – doradztwa w wyborze platform do zarządzania obszarem ESG, analizą danych. I był zaskakujący dla mnie o tyle, że jeśli dobrze pamiętam, 80% firm raportujących dużych globalnie mówiło o tym, że uważają się, jeśli nie lidera, to za firmę zaawansowaną w raportowaniu. A jednocześnie te same firmy z grupy tych samych firm, 40% informowało, że cały czas bazuje na Excelu. I widzimy tu pewien dysonans. W naszej ocenie wynika to z tego, że firmy w swojej ocenie uważają, że lepiej zajmują się tym obszarem. Natomiast w szczególe, w wyniku bardziej dogłębnych analiz widzimy, że jeszcze dużo jest do zrobienia. I dlatego wspomniany wcześniej przeze mnie obszar diagnostyki jest szczególnie ważny, żeby uświadomić firmie i zarządom, gdzie tak naprawdę są, jaki jest poziom ich zaawansowania, co jeszcze mają do zrobienia, ale też, na czym mogą skorzystać, sięgając głębiej, szerzej, szukając więcej informacji i rozbudowując ten obszar ESG.

Jaka jest Twoja ulubiona emoji?

Emojis dają tylko ograniczony wachlarz emocji, więc czasami potrzebny jest GIF. 

Czego szukacie w Google?

Może to jest fraza, która nie jest wpisywana przeze mnie, ale jest wpisywana coraz częściej i przez coraz większą liczbę zainteresowanych osób, i jest to fraza: ESG, raportowanie niefinansowe, zrównoważony rozwój, transformacja energetyczna i wiele pokrewnych haseł, które w tym obszarze są odnajdywane i są relewantne. Wynika to z tego, że przede wszystkim rośnie świadomość firm, które coraz chętniej chcą dobrowolnie zająć się tym obszarem swojej działalności, ale też wynika to z ostatnich regulacji, które zostały w ostatnim czasie wprowadzone, między innymi dyrektywy CSRD i standardów ESRS. Tutaj Łukasz wiem, że ty zgłębiałeś ostatnio ten temat.

Tak. Jedno z podstawowych moich zadań polega na tym, żeby przygotować firmy również w zakresie raportowania w zgodzie z dyrektywą CSRD, czyli tej o raportowaniu w zakresie zrównoważonego rozwoju. Dużo więcej firm, bo ze 160 do 3500 czy nawet 4000 firm raportujących w Polsce, taki obowiązek już ma albo za chwilę będzie miało. Jest to zakres dużo większy, dużo większe obciążenie dla firm, dużo więcej informacji, ale też wielkie wyzwanie dla doradców takich, jak my, żeby to zadanie nie sprowadziło się tylko do raportowania, ale do tego, żeby wskazać firmie, jaką to ma wartość biznesową i jakie korzyści dla firmy można uzyskać przez więcej informacji.

Jaką masz teraz ustawioną tapetę?

Defaultową tapetę KPMG

Szklanka wody wylała się na laptopa, co robicie?

Obracam do góry nogami i dzwonię po informatyków.

Czyj to laptop?

To już później bym się zastanawiał.

 

© 2024 KPMG Sp. z o.o., polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i członek globalnej organizacji KPMG składającej się z niezależnych spółek członkowskich stowarzyszonych z KPMG International Limited, prywatną spółką angielską z odpowiedzialnością ograniczoną do wysokości gwarancji. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Więcej informacji na temat struktury globalnej organizacji KPMG można znaleźć na stronie o strukturze zarządczej.