Był najmłodszym doradcą podatkowym w Polsce. Jak zacząć karierę w podatkach? | #lapTOP 04

Jak przygotować się do egzaminu na doradcę podatkowego? W jaki sposób KPMG wspiera pracowników w zdobywaniu kwalifikacji zawodowych? Co Krzysztof ogląda na YouTube, kiedy nie sprawdza zmian w prawie podatkowym? Odpowiedzi na te pytania i jeszcze więcej odkryjesz w nowym odcinku #lapTOP, w którym występuje kiedyś jeden z najmłodszych doradców podatkowych w Polsce, a dziś Tax Manager w zespole ds. Podatków Międzynarodowych – Krzysztof Holke.

Cześć, tu Krzysztof. Jestem Managerem oraz doradcą podatkowym w Zespole Podatków Międzynarodowych KPMG. Za chwilę odkryjemy KPMG z perspektywy mojego laptopa.

Do kogo i dlaczego wysłałeś ostatniego maila?

Był to mail w sprawie wniosku o interpretację indywidualną. Wniosek ten dotyczył jednej z najnowszych instytucji wprowadzonych ostatnią nowelizacją Kodeksu Spółek Handlowych. Ustawodawca lubi nas zaskakiwać nowymi rozwiązaniami oraz nowymi pomysłami, które budzą szereg wątpliwości i pytań, a my na te pytania staramy się odpowiadać i szukać wraz z klientem odpowiedzi.

Który plik na pulpicie otwierasz teraz najczęściej?

Jest to raport opinia w zakresie reorganizacji kapitałowych dla jednego z klientów. Myślę, że to, co jest najciekawsze w naszych opiniach z zakresu doradztwa podatkowego, to jest połączenie prawa i ekonomii. To jest coś, co mnie jako studenta, zachęciło do doradztwa podatkowego, do tego, żeby podejść do egzaminu na doradcę podatkowego i żeby dzięki temu stać się wówczas jednym z najmłodszych doradców podatkowych w Polsce. Myślę, że jest to ciekawa ścieżka i w tej ścieżce też KPMG bardzo pomaga w rozwoju. Ja zdecydowałem się na wybór KPMG jako miejsca pracy, ponieważ to pracodawca o globalnym charakterze, projekty mają charakter międzynarodowy, jest też możliwość współpracy z interdyscyplinarnym zespołem i naprawdę szerokiego i ciekawego spojrzenia na doradztwo podatkowe.

Ile masz wolnego miejsca na dysku?

Na szczęście pliki Word oraz Excel nie zajmują tyle miejsca, co pliki graficzne albo jakieś filmy, więc dużo, ponad 300 GB.

Zdradź nam, jaka jest twoja ostatnia notatka.

To jest notatka, bym napisał do działu Learning and Development w sprawie wniosku o finansowanie egzaminu zawodowego. Jestem aktualnie na trzecim roku aplikacji i KPMG, o czym warto pamiętać, wspiera również w procesie zdobywania uprawnień prawniczych. Myślę, że to jest ważny benefit i też ze swojej pracy wiem, że klienci bardzo od nas oczekują takiego kompleksowego spojrzenia na problemy. Żeby ta nasza praca, to nasze spojrzenie miało wymiar biznesowy, podatkowy, również z tymi elementami prawnymi.

Ile masz teraz procent baterii?

Chyba 10%. Tak, 10%. Niestety tak mam zwykle, że każde moje urządzenie jest blisko rozładowania.

Co robisz od razu po włączeniu laptopa?

Ciężko w to uwierzyć, ale sprawdzam najnowsze zmiany w podatkach. Myślę, że jest to naprawdę bardzo ważne, żeby śledzić najnowsze, aktualne wyzwania, z jakimi musimy się mierzyć jako doradcy podatkowi.

Co ostatnio oglądałeś na YouTube?

Ostatnio oglądałem Makłowicza, bo kocham podróże i jedzenie.

Co masz wpisane w kalendarzu jutro o 11:00?

Godzina 11:00, jutro. To są warsztaty ze studentami ze sporządzania skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Myślę, że jest to umiejętność niezbędna dla każdej osoby pracującej w doradztwie podatkowym. I nie zapominajmy, że jest to jeden z obowiązkowych elementów egzaminu na doradcę podatkowego. Rzeczywiście egzamin na doradcę podatkowego nie uchodzi za prosty. Wydaje mi się, że osoby, które są na bieżąco, które są sumienne, i które rzeczywiście się przyłożą do tego egzaminu, mają naprawdę duże szanse, by go zdać.

W jakim celu dzwoniłeś ostatnio do informatyków?

Na szczęście ostatnio nie dzwoniłem, bo wszystko działało, co w sumie mnie zaskakuje. Mam nadzieję, że nic się nie zepsuje.

© 2024 KPMG Sp. z o.o., polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i członek globalnej organizacji KPMG składającej się z niezależnych spółek członkowskich stowarzyszonych z KPMG International Limited, prywatną spółką angielską z odpowiedzialnością ograniczoną do wysokości gwarancji. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Więcej informacji na temat struktury globalnej organizacji KPMG można znaleźć na stronie o strukturze zarządczej.